Font Size

Cpanel

Artykuły

Zdrowie jest najważniejsze

 

Zdrowie jest najważniejsze

Jednym z warunków normalnego rozwoju i zdrowia człowieka jest sprawa jego prawidłowej postawy ciała.

Ważnym zadaniem szkoły jest więc dbałość o poprawną sylwetkę dziecka. W naszej szkole systematycznie prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej.

Zajęcia te mają na celu:

                    Skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej do stanu prawidłowego.

                    Niedopuszczenie do powstania wad podstawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu.

                    Doprowadzenie sprawności fizycznej dzieci do stanu uznanego za prawidłowy.

Cele te osiągamy realizując następne zadania :

                    Wyrabianie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego.

                    Wytwarzanie silnej i wytrzymałej stabilizacji mięśniowo – więzadłowej

                    wdrożenie do rekreacji ruchowej uwzględniającej elementy profilaktyki i korekcji zaburzeń zagrażających lub istniejących i dziecka.

                    Opanowanie przez dziecko i jego środowisko opiekuńcze wiedzy i umiejętności dotyczących spraw jego zdrowia związanych z wadą.

Scenariusz lekcji gimnastyki korekcyjnej dla klas I-III

 Temat :Wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków.

Miejsce ćwiczeń: salka korekcyjna.

Czas: 45 min.

Sprzęt: woreczki, laseczki gimnastyczne, kocyk, materac, piłka.

Przyrządy: ławeczki gimnastyczne.

Zadania dydaktyczne: 1. Korygowanie postawy w różnych pozycjach wyjściowych.

2. Wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków.

Zadania wychowawcze: higiena osobista po zajęciach.

Tok

Treść

Dozowanie

Wskazówki

organizacyjno

metodyczne

I Część wstępna.

  Czynności

  organizacyjne.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości ucznia do zajęć. Podanie zadania lekcji.

2 min.

x x x x x x

N

Zabawa

Słonko świeci”

Na zapowiedź „słonko świeci” dzieci spacerują, biegają w różnych kierunkach, a na zawołanie „deszcz pada” – biegną pod ścianę i stoją prosto (całym ciałem przylegają do ściany), korekta postawy ciała.

3 min.

 

Wszechstronne przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego

1. P. w. – postawa zasadnicza.

   Ruch – przejść przez trzymaną oburącz

   laskę jedną, potem drugą nogą, 

   przesunąć ją za plecami w górę i w przód.

2.P. w. – stanie na palcach, stopy obejmują

   laskę na jednym końcu.

   Ruch – posuwanie się krokiem

   odstawno-dostawnym od jednego do

   drugiego końca laski.

3. P. w. – leżenie przodem, ramiona w

    przód, w rękach laska gimnastyczna.

    Ruch – unoszenie tułowia w górę, dolne

    żebra spoczywają na podłożu.

4. P. w. – siad płaski w rozkroku.

    Ruch – wznos laski przodem w górę –

    wdech skłon tułowia w przód, powrót do

    pozycji wyjściowej – wydech.

5. P. w. – siad skrzyżny, las

    gimnastyczna, w dole trzymana oburącz

    za końce.

    Ruch – wznos laski w górę – wdech,

    opuszczenie laski w dół – wydech.

6.P. w. – leżenie przodem, chwyt laski

   oburącz.

   Ruch – przenoszenie laski w przód ze

   skłonem tułowia w tył; a następnie

   ułożenie laski na plecach, 

   łokcie przywarte do tułowia.

7.P. w. – pozycja na czworakach.

   Ruch – czworakowanie miedzy laskami,

   na sygnał usiąść skrzyżnie przy

   najbliższej lasce.

8.   P. w. – siad skulony, laska pod kolanami trzymana oburącz za końce.
Ruch – przetoczenie w tył w skuleniu i przetoczenie w przód do pozycji wyjściowej.

9.   P. w. – leżenie przodem, ramiona w górę, szeroki chwyt laski gimnastycznej.
Ruch – unoszenie ramion w górę; ramiona skurcz, laska pod brodą; ramiona skurcz, laska na łopatki.

10.P. w. – postawa zasadnicza z chwytem laski gimnastycznej z przodu.
Ruch – skręty tułowia w lewo i w prawo z laską gimnastyczną.

11.P. w. – siad skulony podparty, kolana lekko rozchylone ręce trzymają laskę oburącz ustawioną pionowo.
Ruch – wspinanie się po lasce palcami stóp w górę i zsuwanie się w dół. 

10 min

5-10 x

dzieci pobierają laski

dzieci odkładają laski

II Część główna

    Korygowanie
    postawy w
    różnych
    pozycjach
    wyjściowych












Ćwiczenia oddechowe












Ćwiczenia wyprostne






Ćwiczenia oddechowe





Wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków









Ćwiczenia oddechowe




Wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków

1.   P. w. – siad skrzyżny – kolana blisko podłogi, tułów wyprostowany, barki cofnięte i nie uniesione, łoptaki złączone, szyja wyciągnięta, broda przyciągnięta, ręce na kolanach lub oparte z boku lekko na palcach.
Ruch – skurcz pionowy, ramiona w skurczu pionowym, dłonie do przodu.

2.   P. w. – stanie dwójkami przodem, współćwiczący kładzie rękę na głowie ćwiczącego.
Ruch – wypychanie głowy w górę, przeciwko lekkiemu oporowi współćwiczącego.

3.   P. w. – stanie dwójkami, współćwiczący trzyma rękę tuż nad głową ćwiczącego.
Ruch – dosięganie głową ręki współćwiczącego.

4.   P. w. – siad klęczny.
Ruch – wyprost tułowia, ramiona w górę wskos – wdech, skłon tułowia w przód, ramiona w dół – wydech.

5.   P. w. – leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, stopy oparte na podłożu, ręce złożone na wybranej części klatki piersiowej.
Ruch – maksymalne rozszerzenie tej części klatki piersiowej, na której spoczywają ręce – wdech, powrót do pozycji wyjściowej – wydech.

6.   P. w. – siad skulony – nogi ugięte w kolanach, ręce oparte na podłodze z tyłu tułów wyprostowany.
Ruch- przejście do siadu prostego wysunięcie nóg w przód, przewrót do siadu skulonego.

7.   P. w. – siad skrzyżny, ręce na kolanach.
Ruch – wznos ramion przodem w górę – wdech, powrót ramion na kolana – wydech.

8.   P. w. – leżenie przodem.
Ruch – wznos tułowia i ramion w tył.

9.   P. w. – leżenie przodem.
Ruch – wznos ramion ugiętych w przód – krążenie.

10.P. w. – leżenie przodem, broda oparta o dłonie.
Ruch – napinanie pośladków.

11.P. w. – klęk podparty.
Ruch – wznos nogi w tył.

12.P. w. – leżenie tyłem, ramiona wzdłuż tułowia.
Ruch – odwrócenie dłoni wdech, nawrócenie dłoni – wydech.

13.P. w. – leżenie przodem, ręce pod brodą.
Ruch – naprzemienne unoszenie prostej nogi w górę.

14.P. w. – leżenie przodem, ramiona ugięte w łokciach, nogi złączone.
Ruch – lekki skłon tułowia w tył naśladowanie ruchów pływania „żabką”.

6 x







6 x






6 x




6 x




6 x








6 x






6 x





6 x


6 x



6 x



6 x


6 x




10 x




10 x

 

Obwód stacyjny

Stacja I
Poślizg po ławeczce przy pomocy rąk w leżeniu przodem (kocyk pod brzuchem).

Stacja II

W leżeniu przodem rzut piłki oburącz o ścianę i chwyt oburącz.

Stacja III

Przejście po ławeczce z woreczkiem na głowie.

Stacja IV

Na materacu siad skulony z chwytem oburącz na kolana „kołyska” – przetoczenie na plecy i powrót do siadu skulonego.

   

III Część końcowa

     Zabawa
     uspokajająca

Czaty”

Dzieci w gromadce po jednej stronie sali, prowadząca stoi tyłem do ćwiczących po drugiej stronie. Dzieci cicho idą na palcach w stronę nauczyciela, a na sygnał przybierają dowolną pozycję. Dziecko, które porusza się – przechodzi do tyłu.

3 x

dzieci sprzątają stacje

Zakończenie lekcji

Zbiórka i korekta postawy w staniu, omówienie lekcji. Wyróżnienie najlepszych.

Pożegnanie.

2 min.

x x x x x

N

Scenariusz lekcji gimnastyki korekcyjnej dla klas I-III

Grupa : Uczniowie klas I – III SP

Miejsce ćwiczeń : hala sportowa

Temat : Ćwiczenia mięśni obręczy barkowej poprzez zabawy ruchowe.

Cel lekcji : Wzmacnianie mięśni obręczy barkowej.

I cz. Wstępna

  • Czynności organizacyjno – porządkowe
  • Podanie celu lekcji. Ocena poprawnej postawy.
  • Zabawa ożywiająca “Kto pierwszy”
  • “Popatrz przez obręcz”
  • “kwiatek rośnie”
  • “Budowanie domu”
  • “Węszący piesek”
  • “Lis i gęsi”
  • “Koty pod płoty”
  • “Zajączki”
  • Zabawa uspokajająca “Miauczący kotek”
  • Ćwiczenia oddechowe
  • Podsumowanie I omówienie lekcji

II cz. Główna

zabawy :

 

  • “Popatrz przez obręcz”
  • “kwiatek rośnie”
  • “Budowanie domu”
  • “Węszący piesek”
  • “Lis i gęsi”
  • “Koty pod płoty”
  • “Zajączki”

 

III cz. Końcowa

 

  • Zabawa uspokajająca “Miauczący kotek”

  • Ćwiczenia oddechowe

  • Podsumowanie I omówienie lekcji


 

 

 

 


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home