Biało-czerwona lekcja historii
30 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji nadchodzących majowych świąt narodowych. Wydarzenie przygotowały klasy 1a i 2a, które w ciekawy i przystępny sposób przybliżyły społeczności szkolnej znaczenie dwóch ważnych dat w polskim kalendarzu – 2 maja – Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 maja – Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji.
Podczas apelu uczniowie zaprezentowali krótką inscenizację, która ukazywała, jak ważne dla naszej tożsamości narodowej są symbole państwowe – flaga, hymn i godło. Nie zabrakło również odniesień historycznych.
Uroczystość przebiegła w podniosłej i patriotycznej atmosferze. Występy młodszych uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami, a wspólne odśpiewanie hymnu państwowego nadały wydarzeniu wyjątkowy charakter.
Takie chwile sprzyjają refleksji nad historią i budowaniu poczucia wspólnoty oraz dumy z bycia Polakiem. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie tej pięknej lekcji patriotyzmu.
ROWEREM BEZPIECZNIE
Kiedy rozpoczyna się sezon rowerowy? Trudno powiedzieć. Wiele osób korzysta z roweru przez cały rok. O tym, jak dobrze przygotować się do czasu spędzonego na dwóch kółkach opowiedzieli nam miłośnicy z Gostyńskiego Klubu Rowerowego.
Panowie przybyli do nas w składzie: Jarosław Łapawa, Tadeusz Porzucek, Michał Grześkowiak i Bartłomiej Ruta. To nie tylko miłośnicy rowerów, ale także zawodnicy reprezentujący klub w wielu wyścigach. Podczas spotkania poznaliśmy i zobaczyliśmy różne typy rowerów.
Podczas spotkania nasi goście opowiedzieli o budowie współczesnych jednośladów oraz materiałach, z jakich są wykonane. Zaprezentowali również nowoczesne akcesoria rowerowe, z których sami korzystają – m.in. radar informujący o pojazdach nadjeżdżających z tyłu.
Uczestnicy spotkania mieli okazję przymierzyć kaski, sprawdzić wagę profesjonalnego roweru oraz zadać pytania dotyczące sprzętu i codziennej jazdy. Goście przybliżyli nam kulisy wyścigów kolarskich: opowiedzieli, jakie nagrody można zdobyć oraz zaprezentowali swoje medale i stroje reprezentacyjne Gostyńskiego Klubu Rowerowego.
Dowiedzieliśmy się również, czym jest tzw. „pieluszka" stosowana w odzieży kolarskiej oraz jak wyglądają torby z prowiantem dla zawodników. Dodatkową atrakcją była praktyczna demonstracja: dwóch uczniów miało okazję samodzielnie wymienić dętkę w kole.
Nasi goście zwrócili także uwagę na liczne korzyści zdrowotne wynikające z jazdy na rowerze. Do najważniejszych należą: utrzymanie prawidłowej postawy ciała, poprawa pracy serca i układu krążenia, wzmocnienie mięśni, zdrowie stawów i kręgosłupa, a także zwiększenie wydolności organizmu i lepsze samopoczucie.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobne upominki – opaski odblaskowe, światełka rowerowe oraz bidony.
A oto kilka rad od naszych gości na temat tego, co warto zrobić, zanim wsiądziemy na dwa kółka:
1. Sprawdź stan techniczny roweru.
Upewnij się, że wszystkie jego elementy działają prawidłowo – szczególnie opony, hamulce, przerzutki, łańcuch, światła i dzwonek.
2. Przygotuj rower do jazdy.
Dokładnie go wyczyść, przeprowadź podstawową konserwację, skontroluj stan opon i – jeśli trzeba – dopompuj koła.
3. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie.
Załóż kask, zabierz pompkę, licznik rowerowy i ubierz się stosownie do pogody oraz warunków na trasie.
Nasi goście przypomnieli nam również o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze. Warto o nich pamiętać, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu:
zawsze zakładaj kask,
używaj oświetlenia rowerowego – włącz przednie i tylne lampki,
noś elementy odblaskowe, szczególnie po zmroku,
przed ruszeniem rozejrzyj się i upewnij, że droga jest wolna,
jeśli to możliwe, korzystaj z wyznaczonych dróg i ścieżek rowerowych,
przestrzegaj przepisów drogowych.
Serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie oraz barwne opowieści z kolarskiego świata. Życzymy wiatru w plecy, nieustającej energii na każdym podjeździe oraz satysfakcji z każdego przejechanego kilometra.
Międzynarodowy Dzień Tańca w naszej szkole!
29 kwietnia nasza szkoła w radosny sposób uczciła Międzynarodowy Dzień Tańca. Podczas dużej przerwy uczniowie porwali się do tańca na szkolnym boisku. Wspólnie odtańczyli różne układy do „Belgijki", „Kaczuszek" czy „Macareny".
Było dużo śmiechu, pozytywnej energii i integracji. Wydarzenie pokazało, że taniec może łączyć, poprawiać nastrój i być świetną formą aktywności fizycznej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę!
Historia, która inspiruje – wielki finał i wielki sukces naszej szkoły!
26 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale X edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Hymnu Narodowego w Brodnicy k. Śremu. Lokalizacja ta nie była przypadkowa i wynikała nie tylko z faktu, że szkoła ta nosi imię hymnu narodowego, ale także z tego, iż w Brodnicy pochowany został autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". Pochodzący z Pomorza Józef Wybicki zamieszkiwał wiele lat w Wielkopolsce, w Manieczkach k. Śremu. Co ciekawe podobny związek z Wielkopolską miał gen. Jan Henryk Dąbrowski, przyjaciel Wybickiego, mieszkający w majątku Winna Góra k. Środy Wielkopolskiej.
Eliminacje konkursu odbyły się 6 kwietnia w formie on-line. Wzięło w nich udział 79 uczniów wielkopolskich szkół. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły awansowali do finału. Byli to: Samuel Andrzejewski z klasy 6a, Gabriela Markowska z klasy 6b, Radosław Hampel z klasy 7c oraz Wiktoria Sobkowiak z klasy 8a. W finale z trudnym testem, zawierającym wiele pytań otwartych, najlepiej z naszych reprezentantów poradziła sobie Gabriela Markowska, która zajęła drugie miejsce w kategorii klas IV-VI.
Gratulujemy naszej laureatce – Gabrieli Markowskiej – za zdobycie imponującego drugiego miejsca w finale wojewódzkim oraz wszystkim finalistom, którzy z zaangażowaniem i wiedzą reprezentowali naszą szkołę. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć, pasji do historii i pięknej postawy młodych patriotów. Życzymy dalszych sukcesów i nieustającej ciekawości świata!
Konkurs był realizowany w ramach inicjatywy „Wybicki-REAKTYWACJA XI", współfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu i odbywał się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Konkurs znajduje się również na liście konkursów tematycznych Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Wspólnie dbamy o naszą planetę
W sobotę, 26 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi odbyła się akcja porządkowania terenów zielonych "Przystani nad Malinczą" oraz lasu, zlokalizowanego przy stadionie sportowym i w okolicach naszej szkoły.
W wydarzenie zaangażowali się pracownicy nadleśnictwa, wójt, radni, sołtys, uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły oraz mieszkańcy Piasków.
Akcja rozpoczęła się o godzinie 9:00. Uczestników powitał pan wójt, który przypomniał, jak ważna jest troska o naszą planetę oraz dbanie o czystość i porządek w najbliższym otoczeniu.
Minutą ciszy uczczono pamięć papieża Franciszka w związku z uroczystościami pożegnalnymi, które odbywały się tego dnia. Pracownicy Nadleśnictwa Piaski podkreślili znaczenie wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody i zachęcali do dalszego zaangażowania w podobne inicjatywy. Wszyscy uczestnicy z zapałem przystąpili do porządkowania terenów. Akcja zakończyła się sukcesem i była pięknym przykładem współpracy różnych środowisk na rzecz dobra wspólnego. Dzień Ziemi w naszej gminie po raz kolejny udowodnił, że razem możemy wiele zdziałać dla środowiska i przyszłych pokoleń.
Poznań pełen smaków i historii – wycieczka klasy 2b
Jeszcze nie opadły emocje po śmigusowo-dyngusowych zabawach, a uczniowie klasy 2b, żądni kolejnych wrażeń, wyruszyli na poszukiwanie nowych atrakcji. W czwartkowy poranek, 24 kwietnia, udali się na wycieczkę do Poznania.
Pomimo obaw o pogodę, stolica województwa powitała nas pięknym słońcem i rześką aurą. Po dotarciu na rynek okazało się, że turystów jest jeszcze „jak na lekarstwo", dzięki czemu drugoklasiści mogli swobodnie się przemieszczać, podziwiać pięknie odrestaurowane kamienice, fontanny w rogach rynku, herby, pomniki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie na schodach ratusza.
Następnie, zgodnie z planem, uczniowie udali się do Rogalowego Muzeum Poznania na pokazy rogalowe, podczas których poznali recepturę i składniki używane do produkcji rogali świętomarcińskich oraz legendę o ich powstaniu. Mieli także okazję własnoręcznie przygotować rogale, spróbować ich smaku oraz zapoznać się z historią gwary poznańskiej.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Poznańskim Muzeum Pyry. Na początku uczestnicy przyprawili własne ziemniaki, które następnie trafiły do pieca. W oczekiwaniu na ich upieczenie dzieci, siedząc na wygodnych poduchach przypominających worki na ziemniaki, z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik o historii ziemniaka w Europie i w Polsce.
Po tej atrakcji wszyscy udali się ponownie na rynek, by z niecierpliwością oczekiwać pojawienia się koziołków. Ku uciesze zgromadzonego tłumu, po wybiciu godziny dwunastej, koziołki rozpoczęły swoje słynne trykanie.
Lekko zmoczeni przelotnym deszczem uczniowie udali się do Muzeum Czekolady, położonego nieopodal rynku. Tam dowiedzieli się, skąd pochodzi kakao, jak się je pozyskuje, poznali też wiele innych ciekawostek. Mieli również możliwość degustacji różnych rodzajów czekolady – od gorzkiej, przez rubinową, aż po białą – oraz samodzielnie przygotowali niepowtarzalną tabliczkę czekolady w foremce z koziołkami.
Zaopatrzeni we własnoręcznie wykonane czekolady i upieczone pyry, uczniowie wsiedli do busa i udali się do wyczekiwanego od rana miejsca – do „Restauracji pod Złotymi Łukami", gdzie najedli się do syta. Następnie, w strugach deszczu, wyruszyli w drogę powrotną do Piasków.
Wszyscy wrócili zdrowi, najedzeni, szczęśliwi, pełni wrażeń i nowej wiedzy.
Młodzi biegacze w czołówce województwa!
24 kwietnia 2025 roku w Żerkowie odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych. Na starcie stanęli najlepsi młodzi biegacze z całej Wielkopolski, a rywalizacja odbywała się na wymagających przełajowych trasach, gdzie liczyły się nie tylko szybkość, ale również wytrzymałość i determinacja.
Rewelacyjnie spisała się drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Piaskach, startująca w kategorii rocznika 2014 i młodsze w składzie: Hanna Konieczna, Anna Konieczna, Maja Konopka, Anna Adamkiewicz, Aleksandra Klak, Sandra Bonawenturczyk. Dziewczęta po zaciętej walce uplasowały się na bardzo wysokim, 5 miejscu w klasyfikacji drużynowej, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę poziom rywalizacji i liczbę startujących zespołów.
W rywalizacji indywidualnej w kategorii chłopców (rocznik 2014 i młodsi) reprezentant SP Piaski, Maciej Banaszak, ukończył bieg na 89 miejscu, zdobywając cenne doświadczenie i pokazując wielką ambicję na trasie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w każdej kategorii wiekowej startowało ponad 200 zawodników.
W kategorii dziewcząt roczników 2012-2013 świetnie zaprezentowała się Gabrysia Skrzypczak, która zajęła 58 miejsce wśród najlepszych biegaczek województwa. Był to bieg na bardzo wysokim poziomie, a osiągnięty wynik zasługuje na duże uznanie.
Zawody w Żerkowie pokazały, że młodzi sportowcy z Piasków nie tylko potrafią dotrzymać kroku najlepszym w Wielkopolsce, ale także walczyć z ogromnym zaangażowaniem i sercem. Osiągnięte wyniki to efekt systematycznej pracy, determinacji i sportowej pasji, którą na co dzień rozwijają zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie.
Gratulujemy wszystkim reprezentantom Szkoły Podstawowej w Piaskach, zarówno drużynom, jak i zawodnikom indywidualnym, za godne reprezentowanie szkoły i życzymy kolejnych sukcesów na biegowych trasach!
Kolorowe pisanki na szkolnym boisku – "Postaw na przyjaźń – akcja integracja"
W dniach 15 i 16 kwietnia 2025 roku nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą przestrzeń twórczej integracji! Odbyła się wyjątkowa akcja: malowanie pisanek kredą na boisku szkolnym. Każda klasa stworzyła swoją własną, niepowtarzalną pisankę – efekty przerosły wszelkie oczekiwania. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, które dodały kolorów i pozytywnej energii całemu szkolnemu otoczeniu.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach szkolnej inicjatywy "Postaw na przyjaźń – akcja integracja", której celem jest budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, akceptacji i zrozumienia. Koordynatorami akcji byli specjaliści wspierający dobrostan uczniów – psycholog szkolny oraz pedagodzy szkolni. Wydarzenie przebiegło w duchu współpracy i radości oraz nauki pójścia na kompromis i współpracy przy zadaniu. Uczniowie z entuzjazmem włączyli się w działania, pokazując jak wiele można osiągnąć razem.
Serdecznie dziękujemy wychowawcom za wsparcie i obecność w tym wyjątkowym czasie. Dzięki Wam – i wszystkim uczestnikom – było naprawdę kolorowo, radośnie i inspirująco!
Sukcesy w „Orle Matematycznym”
15 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny" – sesja jesienna, organizowanego przez firmę „Delta".
Konkurs miał na celu popularyzowanie matematyki wśród uczniów oraz rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania zadań problemowych. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Uczestnicy rozwiązywali test zawierający zadania dostosowane do ich poziomu edukacyjnego, o zróżnicowanym stopniu trudności.
Zgodnie z regulaminem konkursu
- za miejsca od I do III – przyznano tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę,
- za miejsca od IV do XX - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu,
- pozostałym uczestnikom bez względu na uzyskany wynik przyznany został imienny dyplom uznania.
W tegorocznej jesiennej edycji konkursu wzięło udział 50 uczniów naszej szkoły.
Z dumą informujemy, że uczeń klasy 2b Dawid Ptak wszystkie zadania konkursowe rozwiązał bezbłędnie, zdobywając maksymalną liczbę punktów - 400 punktów. Tym samym uzyskał tytuł Laureata I miejsca w kraju, co jest ogromnym osiągnięciem.
Pozostali uczestnicy również zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i zaangażowania. Tytuł Laureata, uzyskali również:
Wojciech Kin - kl.2c,
Ksawery Janicki - kl.2b,
Eryk Stefaniak – kl.4b,
Samuel Andrzejewski – kl.6a,
Radosław Hampel –kl.7c,
Dawid Kraszewski – kl.8c,
Sandra Biniasz- kl. 8b.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!