Śladami Wielkiego Astronoma

14 czerwca uczniowie klasy 5b i 6b wyjechali na dwudniową wycieczkę do Torunia. Miasto powitało ich ładną, słoneczną pogodą. Uczniowie rozpoczęli wyprawę od zwiedzania z przewodnikiem Starego Miasta. Podczas spaceru po toruńskiej starówce zobaczyli m.in.: Rynek Staromiejski z XIII-wiecznym Ratuszem, gotycki kościół Najświętszej Marii Panny, Krzywą Wieżę. Wraz z przewodnikiem odwiedzili miejsca związane z Wielkim Astronomem - Dom Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika. Następnie w słynnym toruńskim Planetarium, podczas seansu, odkrywali sekrety zorzy polarnej, otaczających nas planet i gwiazd. Po wizycie w Planetarium mieli czas na zakup pamiątek i lukrowanych pierników.
Miejscem zakwaterowania był Fort IV- baza noclegowa wzorowana na styl dawnych koszar. Tam czekały na uczestników wycieczki kolejne atrakcje.
Na początek uczniowie mieli okazję samodzielnie zrobić pierniki i dowiedzieć się więcej o tym toruńskim smakołyku. Na warsztatach pod czujnym okiem mistrzów cechowych zrobili piernik dekoracyjny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja oraz poczęstunek toruńskimi pierniczkami. Każdy dostał na pamiątkę zrobiony własnoręcznie piernik ozdobny oraz certyfikat. Wieczorem czekały na uczestników wyjazdu kolejne atrakcje. Najpierw wzięli udział w prowadzonych przez instruktorów grach i zabawach na świeżym powietrzu. Potem podczas spaceru po Forcie IV przewodnik zapoznał grupę z historią Twierdzy Toruńskiej i zdradził forteczne tajemnice. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie przechowywano proch, do czego służył hak przymocowany do sufitu, przeszli podziemnym tunelami z części koszarowej do części bojowej. Oprócz klasycznego zwiedzania fortu wzięli udział w podchodach fortecznych. Podzielono ich na dwie rywalizujące ze sobą grupy, które rozwiązywały zadania i próbowały zmylić drużynę przeciwną, a wszystko to w wyjątkowym klimacie pruskiej twierdzy.
Drugiego dnia od rana dzieci odwiedziły Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. W czasie wizyty uczniowie świetnie się bawili, oglądając eksponaty i wystawy. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym, będącym częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które mieści się we wsi Piwnice, 14 km od Torunia.
Podczas wizyty w obserwatorium uczniowie poznali historię tego ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia. Spacerując z przewodnikiem po terenie obserwatorium astronomicznego, wchodzili do kopuł teleskopów optycznych oraz podziwiali z bliska radioteleskop RT-4.
Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów późnym wieczorem.

Jesteś tutaj: Home Archiwum 2022/2023 2022_2023 Śladami Wielkiego Astronoma