Font Size

Cpanel

Wycieczek nadszedł czas

Rok szkolny dobiega końca, a wraz z nim kończą się wyjazdy naszych uczniów na wyczekiwane przez nich wycieczki. Młodzież podróżowała po Polsce, udała się też poza granicę kraju.
Gimnazjaliści z klasy 3A, 3B oraz 3C wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Czech. Zwiedzili Skalne Miasto w Teplicach i jaskinie dolomitowe. Udali się do stolicy Czech – Pragi. Zwiedzili Stare Miasto, Katedrę św. Wita, Muzeum Miniatur, przechadzali się po Moście Karola, odbyli też przejażdżkę metrem. Zajrzeli do Muzeum Regionalnego w Bozkowie oraz Harrachova, by zobaczyć skocznie i obiekty z nimi związane.
Uczniowie z klasy 4a odwiedzili Toruń. Miasto powitało ich ładną, choć zmienną pogodą. Pani przewodnik poprowadziła uroczymi uliczkami Starego Miasta, ciekawie opowiadając historię grodu i przedstawiając fakty z życia słynnego astronoma. Dzieci miały okazję zobaczyć muzeum poświęcone Mikołajowi Kopernikowi oraz odwiedzić miejsca z nim związane. Duże wrażenie wywarły na uczestnikach wycieczki ruiny zamku krzyżackiego i opowieści o życiu zakonnym Krzyżaków oraz seans w Planetarium. Płynęli też statkiem spacerowym po Wiśle.
Trzecioklasiści wyruszyli na całodniową wycieczkę do Poznania. Zwiedzali stadion. Odwiedzili Palmiarnię, gdzie mogli podziwiać piękną, egzotyczną roślinność. Zajrzeli do Starego ZOO, by obserwować egzotyczne gatunki płazów, barwne ryby czy owce kameruńskie.
Nasi najmłodsi uczniowie – dzieci z klasy 1a i 1c wraz z wychowawcami oraz sześciolatki z 0a i klasa 1b - wybrali się na wycieczkę do Gostynia. Dzieci odwiedziły Powiatowe Komendy Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Miały okazję poznać pracę strażaka i policjanta. Obejrzały z bliska sprzęt strażacki. Przymierzały ubiór, a nawet polewały wodą ze strażackiego węża. Z zaciekawieniem zwiedzały też budynek policji. Zajrzały do aresztu, miały okazję poznać policyjnego psa tropiącego. Pierwszoklasiści za największą atrakcję uznali przejażdżkę radiowozem. Wycieczka była też doskonałą okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, w domu i w kontaktach z nieznajomymi.
Uczniowie klasy 1a i 1c wybrali się też na wycieczkę do najstarszego polskiego miasta – Kalisza. Głównym celem wycieczki był Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Czarodziejskie sztuczki", który został wyreżyserowany na podstawie baśni braci W. I J. Grimm „Stoliczku, nakryj się!". Pierwszaki były oczarowane przedstawieniem. Ich starsi koledzy, gimnazjaliści z 1C również uczestniczyli w spektaklu w tymże teatrze. Nie tylko obejrzeli „Szalone nożyczki", ale i świetnie się bawili, gdyż mogli uczestniczyć w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki. Wyruszyli także na jednodniową wycieczkę do muzeum w Gross-Rosen i „Barokowego Książa". Poznali historię zamku i jego mieszkańców. Mogli wraz z przewodnikiem przenieść się w czasy Daisy i Henryka Hochbergów, zwiedzając Salon Zielony, Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Barokowy i Salon Gier oraz spacerując wokół potężnego zamku, podziwiając śliczne tarasy i oszołamiająco pachnące rosarium. Na koniec wysłuchali wspaniałego śpiewu operowego z okazji zbliżającej się Nadzwyczajnej Gali Operowej. Następnie przenieśli się do zbudowanej w latach 1908-1911 palmiarni w Lubiechowie. Wszyscy byli zauroczeni ogrodami w stylu japońskim, angielskim oraz florą z różnych kontynentów.
Uczniowie klasy 1A i 1B wybrali się w Góry Sowie. Podążając śladami tajemnic II wojny światowej zwiedzili słynne, podziemne Sztolnie Walimskie, podziemny Kompleks Włodarz, muzeum w Gross-Rosen oraz zaginione laboratorium Hitlera. Mimo niesprzyjającej pogody spacerowali po zaporze na Jeziorze Bystrzyckim, odwiedzili ruiny gotyckiego zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Zachwycali się wyjątkowym budynkiem bramnym ozdobionym dekoracją sgraffitową. Podziwiali także zamek w Książu. Z powodu złych warunków atmosferycznych nie udało im się jednak zdobyć Wielkiej Sowy.
Bez przeszkód weszli na tę górę uczniowie klasy 5a i 5b, którzy spędzili w Górach Sowich dwa dni. Pod opieką pani przewodnik, ucząc się orientacji w terenie, przy sprzyjającej pogodzie dotarli na jej szczyt. Będąc w zamku Grodno poznali legendy zamkowe, czekali na pojawienie się Białej Damy, podziwiali też widok z wieży zamkowej. W kopalni węgla w Nowej Rudzie, z hełmami na głowach, przebyli podziemną trasę o długości ok. 700 m. Zwiedzili znajdujące się tam muzeum. Poznali tajemnice Sztolni Walimskich. By zregenerować siły udali się też na basen.
Grupa 38 gimnazjalistów klas drugich uczestniczyła w wycieczce na Ślężę. Uczniowie wyruszyli z przełęczy Tąpadła na szczyt góry. Szli niebieskim szlakiem wiodącym przez las i skałki, obserwując ciekawe zjawiska przyrodnicze i geologiczne.
Z kolei gimnazjaliści z kl. 1D udali się na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Niestety, pogoda od początku zdawała się psuć i już w południe pierwszego dnia zaczęło padać. Deszcz uniemożliwił wejście na Szczeliniec. W zamian spacerowali po malowniczych Błędnych Skałach. Odwiedzili też Aquapark w Kudowie Zdrój oraz korzystając z chwilowej przerwy w opadach, w towarzystwie przewodnika zwiedzali miasteczko. Wyruszyli również na poszukiwanie złota do Złotego Stoku. W Kopalni Złota z zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik, widzieli korytarz śmierci, podziemny wodospad, obejrzeli muzeum śmiesznych tablic z czasów PRL-u.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wycieczek nadszedł czas