Święto Patrona

28 lutego w Zespole Szkół Piaskach obchodzono Święto Patrona – Mikołaja Kopernika. Wybitny astronom patronuje piaskowskiej szkole od 19 lutego 1973r., czyli już 41 lat. Dzień Patrona jest dla społeczności szkolnej piękną tradycją, która łączy wszystkich uczniów, nauczycielii zaproszonych gości. Tego dnia oficjalne uroczystości zostały poprzedzone rozgrywkami sportowymi. Ogodz. 8.00 w hali sportowej zebrali się gimnazjaliści, a potem uczniowie klas 4-6, by rozegrać mecze w piłce nożnej, ręcznej, siatkowej. Grano w koszykówkę i dwa ognie.Wspólnie też uczono się układów tanecznych.Gdy w hali rywalizowały ze sobą zespoły klasowe, najstarsi uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przedstawiali swym młodszym kolegom przygotowaną przez siebie część artystyczną. Opowiadali o Mikołaju Koperniku recytując wiersze i śpiewając piosenki. Przygotowali również inscenizację mówiącą o pracy pana Astronoma. Za piękny występ mali artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Następnie, podczas oficjalnej uroczystości, w auli zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Pani dyrektor Henryka Jurkowska – Klupś gorąco powitała przybyłych. Zwróciła się do zgromadzonych mówiąc m.in.o szkole otwartej na nowoczesność, wspierającej kreatywność, pełnej empatii i pasji. Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną.Program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej składał się z trzech scen. W pierwszej zaprezentowano dzieciństwo Kopernika – mądrego i ambitnego chłopca, który ponad wszystko pragnął się uczyć i poznawać tajemnice wszechświata, w drugiej - moment otrzymania przez uczonego pierwszego egzemplarza wydanego drukiem jego wielkiego dzieła „O obrotach sfer niebieskich", w trzeciej – przedstawiono najważniejsze osiągnięcia ludzkości związane z odkrywaniem kosmosu oraz krótką scenkę pokazującą współczesną szkołę w Piaskach. Tu wszyscy są dumni z dokonań astronoma, a jego dzieło wciąż pozostaje dla społeczności szkoły wielką inspiracją i przykładem do naśladowania zarówno dla nauczycieli, jak i kolejnych pokoleń wychowanków. Program uświetnił blok muzyczny. Zaprezentowali się zarówno uczniowie, jak i absolwenci szkoły – nie brakowało wesołych piosenek, tańca, utworów instrumentalnych oraz występu maluchów grających na rurkach.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Święto Patrona