Obchody Święta Niepodległości

7 listopada 2014 r. na rynku w Piaskach odbył się happening patriotyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Nasz patriotyzm, w sensie przywiązania do historii i tradycji narodowej, manifestujemy w czasie świąt narodowych w sposób szczególny. Jednym z nich jest dzień 11 listopada. Datę tę uznano za moment ważny w historii narodu i państwa polskiego. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Dzięki klęsce państw zaborczych możliwe było odzyskanie niepodległego bytu państwowego utraconego pod koniec XVIII w. w wyniku trzech rozbiorów Polski.
Spotkanie na rynku rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrali wójt Zenon Norman i przewodnicząca Rady Gminy Irena Różalska.
W dalszej kolejności delegacje uczniów złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci.
W części artystycznej zaprezentowano pieśni patriotyczne, które swego czasu rywalizowały z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu państwowego. Wysłuchaliśmy fragmentów tekstu oraz melodii „Roty", „Warszawianki 1831" oraz „Boże, coś Polskę". W dalszej części patriotycznego spotkania wysłuchaliśmy jednego z polonezów Fryderyka Chopina. Utwór wykonała Kinga Kaczmarek. Oprócz niej w programie wystąpili: Weronika Kopaszewska, Mikołaj Krzyżostaniak, Anna Stanisławska, Jędrzej Parzy oraz Weronika Frankiewicz.
Następnie p. Andrzej Konieczny przedstawił założenia i efekty pracy grupy projektowej „Patriotyczne biało – czerwone retro". Po uroczystości wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć będących efektem pracy zespołu. Uczestnicy projektu rozdali też zebranej na rynku publiczności 200 flag narodowych.

Nasz patriotyzm, w sensie przywiązania do historii i tradycji narodowej, manifestujemy  w czasie świąt narodowych w sposób szczególny. Jednym z nich jest dzień 11 listopada. Datę tę uznano za moment ważny w historii narodu i państwa polskiego. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Dzięki klęsce państw zaborczych możliwe było odzyskanie niepodległego bytu państwowego utraconego pod koniec XVIII w. w wyniku trzech rozbiorów Polski.

W części artystycznej zaprezentowano pieśni patriotyczne, które swego czasu rywalizowały z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu państwowego. Wysłuchaliśmy fragmentów tekstu oraz melodii „Roty”, „Warszawianki 1831” oraz „Boże, coś Polskę”. W dalszej części patriotycznego spotkania wysłuchaliśmy jednego z polonezów Fryderyka Chopina. Utwór wykonała Kinga Kaczmarek. Oprócz niej w programie wystąpili: Weronika Kopaszewska, Mikołaj Krzyżostaniak, Anna Stanisławska, Jędrzej Parzy oraz Weronika Frankiewicz.

Następnie p. Andrzej Konieczny przedstawił założenia i efekty pracy grupy projektowej „Patriotyczne biało – czerwone retro”. Po uroczystości wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć będących efektem pracy zespołu. Uczestnicy projektu rozdali też zebranej na rynku publiczności 200 flag narodowych.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Obchody Święta Niepodległości